За да имате успех, подходът със сина е различен
Снимка: Guliver / iStock
Ако искате децата да ви слушат, подходът към момчето и момичето е коренно различен. Защо, обяснява американският психолог Уенди Могел.
Научно е доказано, че още от раждането мозъкът на двата пола се развива различно. Едни зони съзряват по-рано при момичетата, а други – при момчетата. Има разлика също така в активността на едни или други участъци, организацията и нервните връзките помежду им, което пряко се отразява и върху изпълнението различните задачи.
Ясно е, че тези заложени от раждането различия могат да дадат обяснение на поведението, реакциите, интересите от най-ранна възраст. Оттук идват и различията във възприятията, когато мама и татко говорят на момчето или на момичето.
Ето част от съветите и обясненията на Могел, публикувани от Parents.com.
1. С момчето говорете по-бавно, с момичето - бързичко
Повечето момчета започват да говорят ясно, разбираемо и отчетливо към 4 години и половина. Момчетата средно на ден произнасят по-малко думи, в сравнение с момичетата, и говорят относително по-бавно. Също така по-бавно възприемат и когато друг им говори.
Така че, ако искате синът ви да ви разбира добре, се старайте да говорите по-бавно като използвате по-възможност прости и ясни думи и изрази.
Докато това не важи, ако говорите с дъщеря си. Нещо повече - тя може да загуби интерес, ако вие разказвате твърде бавно нещо.
2. Не накърнявайте достойнството на 3-годишното момиченце
Към 3-годишна възраст повечето момиченца говорят и то добре. Не бъркайте обаче развитието на речта и емоционалната зрялост.
Ако вашата 3-годишна дъщеря говори много добре, употребява сложни словосъчетания, това не значи, че може да управлява собствените си чувства, желания и постъпки.
Имайте това предвид и винаги щадете самочувствието ѝ.
Истеричните ѝ ревове не са опит да ви манипулира. Ако не успеете да я успокоите с думи, по-добре отстъпете, дайте ѝ възможност да запази достойнството си. Винаги след това, ако се налага, може да се върнете към случилото се, и да разрешите конфликта в спокойна обстановка.
3. Ще ви се наложи да повтаряте често правилата на момчето
Мозъкът на момчетата изработва значително по-малко серотонин в сравнение с този на момичетата. Затова и те са по-непредвидими и импулсивни. А вашите възпитателни сесии със сина ви, трябва да са като баскетболен мач – чести набези към коша, пак и отново, за да сте сигурни накрая, че ще отбележите точка.
Докато момичетата много по-лесно контролират своето настроение и емоции. Не се заблуждавайте обаче – за решаване на важни спорни въпроси като например – правила за хранене, за подреждане и почистване на стаята, също няма да минете с 1 разговор. Ще се наложи да го повтаряте отново и отново.
4. Поемете дълбоко въздух, преди да говорите с дъщеря си
Мозъкът на момчето изработва по-малко количество от хормона окситоцин и вазопресин. Затова и то по-трудно възприема чуждите чувства, вълнения и настроения.
Вашият син не обръща особено внимание на леките промени в интонацията на гласа и може въобще да не усети сарказма ви.
А дъщерите винаги реагират на чуждата мъка и душевен дискомфорт. Не забравяйте, че момичето е особено чувствително към нотките на пренебрежение, подигравките и присмеха, които усеща във вашето изражение или интонация. И, ако искате да му кажете нещо важно, е нужно да промените тона, с който говорите, да поемете дълбоко въздух и да се успокоите.
5. Пробвайте да говорите на сина си по-високо
За момчето е важно гласът на събеседника да е по-висок – 6 до 8 децибела повече, отколкото ако говорите с момичето. Иначе той приема гласа ви за фонов шум. Така че имайте предвид: ако вече 2-3 пъти сте поискали нещо от сина си, а той не е реагирал, е много вероятно въобще да не ви е чул. Пробвайте с по-кратки изречения да го повторите, но по-високо и отчетливо, без естествено да му повишавате тон.
Момичетата не само добре различават високото говорене, но и много по-добре от момчетата различават нюансите в интонацията. И, като говорите с момичето, не повишавайте глас. То усеща всяка пауза и премълчани думи. Така че лесно ще долови всеки опит за шантаж и полуистини.
6. Ако искате да внушите нещо на сина си, гледайте го право в очите
Момчетата, за разлика от момичетата, не обичат да гледат събеседника си право в очите, докато разговарят. Те много често се обръщат с гръб, дори и ако седят на задната седалка на колата. Ако искате да поговорите със сина си, го направете вечер, преди сън. Седнете на леглото му, когато светлината в стаята е приглушена. И, ако искате да му направите някакво по-сериозно внушение, говорете му, като го гледате в очите.
7. Често питайте момчето за неговите чувства
Момчетата до 3 години, но и по-големите, трудно се отделят от мама и много по-често от момичетата ще ги видите да плачат. Говорете със сина си за чувствата му, но не пряко, а например като му четете приказка и обсъждате какво се случва с героите. Може и да разберете какво го тревожи.
Мона Василева
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари